8,5 roku v uranu a přiznaný invalidní důchod. Vztahuje se na měl snížení důchodového věku?

Otázka:

Dobrý den.Jsem ročník 1957 nárok na starobní důchod 63 rok 8 měsícu.Do roku 1990 zaměstnán jako horník v uranových dolech.Odpracováno v dolech 8.5 roku pak invalidní důchod do teď.Vstahje se na mě snížení duchodové hranice po odpracování min.7.5 roku v uranových dolech .Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

8,5 roku v uranu a přiznaný invalidní důchod. Vztahuje se na měl snížení důchodového věku?

Pokud vaše zaměstnání v uranových dolech skončilo z důvodu pozbytí schopnosti konat dosavadní práce vzhledem ke zdravotnímu stavu, měl byste mít při více než 8,5 letech odfáraných v uranu nárok na snížení důchodového věku na 56 let. Tento postup je v souladu s příkazem ministra č. 30/2006.

Pro ověření kontaktujte vaší OSSZ.

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Mařík
po přepočtu jsem spočítal že mám na Uraně 8 roku 152 dní.
V příloze Vám zasílám info listy pojištení a potvrzení z pracovního uřadu.
Jestli by jste se mi na to nepodíval ,jestli mám nárok na dřívější odchod do starobního důchodu,popřípadě vhodný termín pro starobní důchod,případně orientační výši./jestli se to počítá z OVZ mám OVZ z roku 1990 a z roku 1996, nebo nějakýplatí jiný vypočet pro horníky, Zaměstnání trvá dále jako inv .duchodce .Zaměstnavatel na mě bere nějaký příspěvek
Děkuji za pomoc

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pokud máte v uranu 8 let (8,5 roku nesplníte) a zaměstnání skončilo z důvodu pozbytí schopnosti konat dosavadní práce vzhledem ke zdravotnímu stavu, měl byste mít podle výše uvedeného příkazu ministra nárok na snížení důchodového věku na 57 let.

Ve vašem případě se bude bude provádět dvakrát STOP OVZ výpočet (“hornický” důchod by vám určitě lepší nevyšel). V současné době by vám (vzhledem k práci nad nárok, pokud byste si o důchod nežádal zpětně) starobní důchod vyšel okolo 36.000 Kč.

Přesné datum vám poradit nedovedu, už s ohledem na to, že pracujete pro zaměstnavatele, který zaměstnává pouze invalidní důchodce. Záleží tedy i na tom, zda chcete dále pracovat. Doporučil bych vám požádat o důchod k vámi zvolenému datu a po obdržení rozhodnutí se do 30 dnů (klidně po poradě se mnou), požádat o změnu data přiznání důchodu. Dokud ČSSZ definitivně nerozhodne, že máte na snížen důchodového věku nárok, do žádných odhadů bych se nepouštěl.