Když doložím 3 roky pojištění, přepočítají mi invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý večer přitel má in.důchod 3 stupně a prokazal zpetně 3 roky odpracovane kolik může očekávat navyšení důchodu děkuji za odpověd

A dobrý večer ještě jeden dotaz neprokazal vojenskou službu a možna studium ma jetse pravo o zvyseni kdyby se to jeste zpět dalo děkuji za odpoved

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když doložím 3 roky pojištění, přepočítají mi invalidní důchod?

Pokud je pojištěnci přiznán jakýkoliv druh důchodu a následně je doložena doba pojištění nebo vyměřovací základy (výdělky), které mají vliv na výši důchodu, Česká správa sociálního zabezpečení důchod přepočítá a zpětně doplatí rozdíl na důchodech. Doplatek je možné provést až za období pěti let zpětně.

Vzhledem k tomu, že chybějící doba pojištění velmi pravděpodobně měla vliv i na tzv. dopočtenou dobu, je rozdíl, který by vznikl na výši důchodu po doložení tří let pojištění, velmi těžké odhadovat. Minimálně by to měly 4,5 % výpočtového základu (naleznete na rozhodnutí), pravděpodobně to však bude ještě více. Nejčastěji jsou 4,5 % výpočtového základu cca 600 až 750 Kč na výši důchodu.

Vzhledem k tomu, že zákon o důchodovém pojištění obsahuje i jisté ochranné mechanismy, nemusí výše uvedená platit bezvýhradně.