4500 směn v dole a důchodový věk

Otázka:

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, kdy můžu jít do starobního důchodu a pokud bych odešel nyní do předčasného důchodu, jestli se mi bude krátit a o kolik. Jsem ročník narození 1958. Na doly jsem nastoupil 1.7.1982 a pracoval tam nepřetržitě do roku 2004. V 1.AA kategorii mám odfáráno 4509 směn. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

4500 směn v dole a důchodový věk

Pro tomto množství odfáraných směn byste mohl mít nárok na snížení důchodového věku o 5 let, tj. na 58 let a 10 měsíců – podle nařízení vlády č. 363/2009 Sb. Tuto informaci si však ještě musíte ověřit na vaší OSSZ. Směny před rokem 1993 se počítají tak, že se vynásobí počet kalendářních dní koeficientem 0,6 (nevím, zda jste s tímto počítal).

Pokud bude informace o snížení důchodového věku platná, mohl jste do předčasného důchodu odejít tři roky před tímto věkem. Krácení poté bude stejné jako v případě jakéhokoliv jiného předčasného důchodu (popsáno v tomto článku) – konkrétní částku vám nejsem schopen sdělit.

Ještě jednou opakuji, že byste měl kontaktovat vaši OSSZ, kde vám sdělí přesnější informace, protože mají k dispozici vaše podklady.